image
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zahrádkáři

Český zahrádkářský svaz – ZO Sruby

 

V šedesátých letech minulého století se sešlo pár srubských nadšenců s tím, že by mohli založit zahrádkářskou organizaci. Jedním z důvodů bylo přání mít svoji vlastní moštárnu. Přebytek ovoce se doposud zpracovával pouze konzervací, sušením či pálením. Stalo se tak v roce 1964. Předsedou byl zvolen př. Jiří Šedina, který byl činný v této funkci až do svého odchodu v r. 2012.

Tehdejší organizace čítala 35 členů, v pozdějších letech až 68 osob.

S výstavbou budovy moštárny se započalo v r. 1969 a k užívání byla předána za tři roky - v r. 1972. Celá výstavba byla provedena svépomocí zahrádkářských nadšenců.

Činností spolku nebyla pouze výroba moštu. Pěstoval se česnek či růže, pořádaly se zahrádkářské plesy v té době hojně navštěvované. Za utržené peníze se pak výhodně nakupovaly různé rostlinné komodity pro členy, pořizovalo se vybavení do budovy či pořádaly výlety.

V současné době má organizace 33 členů. Opustili jsme pěstovaní česneku i růží, ale účel, pro který byl spolek zřízen - moštování, přetrvává do dnešní doby.

Před časem jsme se zaměřili na výstavnictví. Každoročně pořádáme dvě výstavy - jarní a vánoční. Květnová výstava je tradičně spjata s prodejem květin a odpoledním programem. Za přispění obecního úřadu připravujeme malé pohoštění pro seniory.

Na adventních trzích si můžete nakoupit vlastnoručně vyrobené věnce, svícny, drobnosti pro radost a nadýchnout se příjemné vánoční atmosféry s vůní skořice a hřebíčku.

Budovu moštárny neustále vylepšujeme, doplňujeme inventář, vybudovali jsme venkovní posezení a okolí zpříjemnili výsadbou okrasných keřů.

Sál moštárny s přilehlým venkovním posezením nabízíme k pronájmu na soukromé i firemní akce, svatby, srazy, životní jubilea.

Naše členská základna bohužel stárne. Pokud byste někteří, především vy z mladších, měli zájem podílet se s námi o činnost v zahrádkářském spolku, budete vítáni. Stačí oslovit některého z členů.

Věříme, že se vám u nás bude líbit.

                                                                                                                                                                                                                      Marcela Fajfrová

Odkaz na Fotogalerii

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Předseda organizace:     Hrnčíř Petr

Pokladní:                           Grillo Jana

Pronájem moštárny:       Kopecká Romana, 732 936 862

Moštování :  září, říjen - informace v době sezony jsou umístěny na dveřích moštárny 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZO CZS Sruby, 565 44 Sruby 200, IC:70954534